پرسش و پاسخ


پرسش و پاسخ

Loading
  • با تکمیل فرم زیر پرسش خود را مطرح نمائید.

پرسش و پاسخ

من انتخاب واحد انجام دادم ترم قبل اما مشروط شدم و این ترم توی حذف اضافه گفته ۱۴ واحد میتونم بردارم ولی وقتی میخوام برنامه هفتگی نگاه کنم میگه اجازه دسترسی ندارم یا همچین چیزیی و ترم جدید که شروع میشه برای من نمایش نمیده که درحال ثبت نام هست یا چیزی هیچی نشون نمیده؟

اگر در طول تحصیل 3 بار مشروط شده اید جهت ارجاع به کمیسیون موارد خاص و بررسی پرونده به گروه مربوطه مراجعه نمایید.

تعداد واحد انتخابی در هر ترم برای دانشجوی کارشناسی در هر نیمسال تحصیلی چه تعدادی است؟

دانشجوی کارشناسی در هر نیمسال تحصیلی لازم است حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۰ واحد درسی انتخاب کند و حداکثر واحد مجاز انتخابی در دوره تابستانی ۶ واحد درسی است. تبصره ۱: اگر میانگین نمرات دانشجویی در یک نیمسال حداقل ۱۷ باشد، در نیمسال تحصیلی بعد می‌تواند حداکثر تا ۲۴ واحد درسی را اخذ نماید (البته به شرطی که در نیمسال قبل از حداقل ۱۲ واحد درسی نمره داشته باشد). تبصره ۲: در آخرین نیمسال تحصیلی دانشجو صرف‌نظر از معدل کل (کمتر از ۱۰ نباشد) و مشروطی قبلی، می‌تواند تا ۲۴ واحد اخذ نماید به شرط آنکه با اخذ واحدهای نیمسال پایانی خود، تمامی واحدهای مورد نیاز برای فارغ‌التحصیلی را اخذ نموده باشد. در صورت باقی ماندن درس کارآموزی و یا دروس معرفی به استاد که در دوره تابستان و یا نیمسال بعد اخذ می‌شود دانشجو حق استفاده از امتیاز تبصره حاضر را نخواهد داشت.

نحوه انتقال به دانشگاه های دیگر چگونه است؟

انتقال به معنی تغییر محل تحصیل دانشجو است که به‌صورت دائم به انجام رسیده و دانشجو مدرک فارغ‌التحصیلی خود در رشته تحصیلی را از دانشگاهی که به آن انتقال یافته است دریافت خواهد کرد. دانشجوی دوره کارشناسی می‌تواند درخواست انتقال به دانشگاهی دیگر (دانشگاه مقصد) را در اولین اردیبهشت پس از چهار نیمسال میهمانی در دانشگاه مقصد ارائه نماید. ضمناً دانشجو باید در مدت چهار نیمسال مهمانی در دانشگاه مقصد، معدل نیمسال‌هایش بالاتر از معدل دانشجویان دانشگاه مقصد بوده تا با درخواست انتقال وی موافقت شود. سامانه نقل و انتقالات وزارت علوم در آدرس https://portal.saorg.ir قابل دسترسی می‌باشد. سابقه تحصیلی دانشجوی انتقال یافته (نمرات از صفر تا بیست و سوابق مشروطی) عیناً در کارنامه دانشجو در دانشگاه مقصد ثبت خواهد شد البته به شرطی که دروس گذرانده شده در دانشگاه مبدأ مشابه دروس رشته تحصیلی در دانشگاه مقصد باشد (حداقل ۷۰ درصد اشتراک محتوایی با سرفصل).

چگونه می توانم به نمره درس اعتراض نمایم؟

مدرس هر درس موظف است، نمره‌ی ارزیابی نهایی درس دانشجویان را با در نظر گرفتن زمان لازم برای رسیدگی به اعتراض دانشجویان (۷۲ ساعت) ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ برگزاری امتحان پایان نیمسال آن درس در سامانه آموزشی گلستان ثبت نماید. دانشجویان درس با مراجعه به سیستم گلستان نمره‌ی خود را مشاهده نموده و اعتراض خود را در صورت نیاز در محل مخصوص در سیستم گلستان وارد نموده و استاد درس موظف است نهایتاً تا روز دهم پس از برگزاری جلسه‌ی امتحان درس (حداقل سه روز کامل برای مهلت اعتراضات دانشجویی) به تمامی اعتراضات دانشجویان رسیدگی نموده و اشتباهات احتمالی را رفع نموده و نمرات را قفل یا تأیید قطعی نماید که پس از قفل نمرات توسط استاد درس، امکان تغییر نمره وجود نخواهد داشت. درصورتی‌که تا پایان زمان مشخص شده توسط آموزش دانشگاه نمره توسط استاد درس ثبت نشود، نمره‌ی صفر برای دانشجویان در لیست نمره منظور می‌شود و ثبت نمره با رأی کمیسیون نظارتی و صدور اخطار آموزشی برای استاد امکان‌پذیر است.

حذف اضطراری یک درس چیست؟

دانشجویان می‌توانند تا پایان نیمسال تحصیلی و دقیقاً در زمان مشخص و اعلام شده در تقویم آموزشی دانشگاه، اقدام به حذف اضطراری تنها یک درس غیر عملی خود بنمایند البته به شرطی که واحدهای باقی‌مانده دانشجو از ۱۲ واحد کمتر نشود. دانشجو مجاز به حذف اضطراری دروس هم‌نیاز نیست. بدین معنی که حتی اگر در صورت حذف درس مورد نظر که هم‌نیاز یک درس دیگر دانشجو در آن نیمسال است تعداد واحدهای او به زیر ۱۲ واحد هم نمی‌رسد باز هم دانشجو مجاز به حذف درس خود به صورت حذف اضطراری نمی‌باشد. از آنجا که قطعی شدن حذف اضطراری درس دانشجو منوط به ثبت درخواست در سیستم گلستان و تأیید استاد درس می‌باشد لذا دانشجو موظف است در سیستم گلستان از موافقت استاد درس با حذف درس مورد نظر مطمئن شود. درصورتی‌که استاد درس با حذف اضطراری موافقت ننماید و دانشجو در جلسه امتحان پایانی نیمسال شرکت نکند، نمره‌ی صفر برای غیبت دانشجو در کارنامه‌ی وی ثبت خواهد شد.

آیا می توانم مجددا در کنکور سراسری شرکت نمایم؟

دانشجویان پذیرفته شده در دوره های روزانه، جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری در سال دوم تحصیلی خود و بعد از آن باید قبل از تاریخ ۳۰ بهمن آن سال از تحصیل در دانشگاه انصراف قطعی دهند. دانشجویان دوره روزانه در اولین سال تحصیلی خود می توانند جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری و منحصراً قبولی در دوره های غیر روزانه (نوبت دوم، نیمه حضوری، مجازی یا الکترونیکی، پیام نور و غیرانتفاعی) تا تاریخ ۳۰ بهمن آن سال، از تحصیل در دانشگاه انصراف قطعی دهند. دانشجویان دوره شبانه از این قانون مستثنی می‌باشند یعنی دانشجویان نوبت دوم (شبانه) می‌توانند در سال اول قبولی و یا هم‌زمان با تحصیل خود در دانشگاه در کنکور سراسری شرکت نموده و پس از قبولی، از ادامه تحصیل در رشته قبلی خود انصراف دهند. این دانشجویان باید پس از قبولی در کنکور، از تحصیل در رشته قبلی خود انصراف دهند تا قبولی آنان در رشته جدید قانونی باشد و دانشجو پس از قبولی در رشته جدید در کنکور مجدد، حق ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را نخواهد داشت. تذکر: دانشجویان پسر که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند.

تعداد غیبت مجاز در کلاس درس چند جلسه است؟

اگر دانشجویی بیش‌ از سه شانزدهم جلسات کلاس درس را غایب باشد، درصورتی‌که استاد درس این امر را در سیستم گلستان اعلام نماید، برای درس مذکور در کارنامه دانشجو غیبت به معنی نمره‌ی صفر ثبت می‌شود. درصورتی‌که دلایل دانشجو برای عدم شرکت در کلاس درس موجه باشد (دلایل پزشکی و غیره)، پس از طرح در شورای آموزشی دانشگاه، درصورتی‌که مدارک ارائه شده اثبات نماید که دانشجو واقعا توان شرکت در کلاس‌ها را نداشته است، غیبت دانشجو در جلسات کلاس درس موجه شناخته شده و نمره‌ی صفر از کارنامه دانشجو حذف می‌گردد.

مشروط شدن چیست و چند بار مشروط شدن منجر به اخراج می گردد؟

چنانچه معدل نمرات دانشجو در هر نیمسال کمتر از ۱۲ باشد، دانشجو مشروط تلقی می‌شود. دانشجوی مشروط، تنها می‌تواند در نیمسال بعدی ۱۴ واحد اخذ نماید مگر در آخرین نیمسال تحصیلی دانشجو که وی می‌تواند تا ۲۴ واحد اخذ نماید البته به شرطی که معدل کل دانشجو کم‌تر از ۱۰ نباشد. حداکثر تعداد نیمسال مجاز مشروطی در دوره‌ی کارشناسی تنها سه نیمسال و در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دو نیمسال است (اعم از پی در پی و یا غیر پی در پی) دانشجو پس از مشروط شدن به تعداد حداکثر مجاز مشروطی بلافاصله محروم از تحصیل شناخته شده و از دانشگاه اخراج می‌شود. توجه: ادامه تحصیل دانشجوی محروم شده از تحصیل تنها با اخذ مجوز از کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه همراه است.

معرفی به استاد (خود خوان) چیست؟

درصورتی‌که دانشجو برای فراغت از تحصیل فقط دو درس نظری (غیر عملی) باقی‌مانده داشته باشد، می‌تواند با تائید گروه آموزشی و کارشناس آموزش دانشکده مربوطه، آن دو درس را به صورت معرفی به استاد در آن نیمسال بگذراند. شرط لازم برای اخذ تا دو درس معرفی به استاد، قفل شدن نمره تمامی دروس دیگر دانشجو است از جمله پروژه و کارآموزی. دانشجو باید از ابتدای نیمسال تا ده روز پس از تاریخ برگزاری آخرین امتحان نیمسال با هماهنگی و موافقت استاد درس معرفی به استاد، در امتحان درس شرکت نموده و از آن نمره کسب نماید. درس معرفی به استاد را می‌توان در تاریخ های مشخص شده در تقویم آموزشی دانشگاه البته با هماهنگی استاد درس، امتحان داد.

در صورت کسب نمره قبولی در یک درس که در نیمسال های گذشته مردود شده ام، آیا نمره مردودی ام بی اثر می شود؟

حداقل نمره قبولی در هر درس، نمره ۱۰ است. دانشجوی ورودی سال ۱۳۹۳ و بعد از آن که در هر نیمسال در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکند، چنانچه در نیم‌سال‌های بعدی، آن درس یا دروس را با حداقل نمره قبولی (نمره ۱۰) بگذراند، نمره یا تمام نمرات مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو فقط ثبت می‌شود و باقی می‌ماند اما این نمرات در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر شده و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود. توجه 1: بی اثر شدن نمرات کمتر از ۱۰ دانشجویان ورودی ۱۳۹۳ و بعد از آن اگر چه معدل کل دانشجو را بالا خواهد برد ولی به هیچ وجه باعث تغییر وضعیت مشروطی ایشان در نیم‌سال‌های قبلی نمی‌شود. توجه ۲: نمرات ۰.۲۵ مربوط به حکم کمیته انضباطی برای تقلب دانشجو، به هیچ وجه بی اثر نمی‌شود.

چگونه می توانم از مرخصی تحصیلی استفاده نمایم؟

دانشجو در دوره‌ی کارشناسی پیوسته می‌تواند حداکثر دو نیمسال از مرخصی تحصیلی با احتساب در سقف مدت مجاز تحصیل استفاده نماید. مرخصی زایمان تا دو نیمسال به دانشجویان در هر مقطع تحصیلی داده می‌شود که در سقف مدت مجاز تحصیل دانشجو نیز لحاظ نمی‌شود. ارائه‌ی مستندات پزشکی کامل برای بررسی درخواست در شوراهای آموزشی گروه، دانشکده و دانشگاه الزامی است. دانشجو موظف است درخواست مرخصی خود را قبل از شروع نیمسال به آموزش دانشکده ارائه نماید.