اخبار


اخبار

مهندس ولی الله نیکبخت

شهید ولی‌الله نیک‌بخت، عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان و فرماندار شهر نیک‌شهر و از فرماندهان سپاه پاسداران ایران بود. دانشکده فنی مهندسی دانشگاه سیستان و بلوچستان به نام وی نام‌گذاری شده‌است.

شهید، مهندس«ولی الله نیکبخت» در سال۱۳۳۰ در روستای قهنویه از توابع شهرستان مبارکه در استان اصفهان دیده به جهان گشود. در دوران کودکی همراه خانواده به اصفهان عزیمت کرد و در آن شهر کهن و هنرپرور به تحصیل پرداخت. پدرش مردی بود تهیدست که به دلیل تنگناهای معیشتی، روستا را رها کرد و به امید بهبود وضع زندگی رهسپار اصفهان شد و به کسب و کار پرداخت. «ولی الله» دوران تحصیلی ابتدایی تا متوسطه را با موفقیت کامل پشت سر نهاد. پس از گرفتن دیپلم و موفقیت در کنکور سراسری، راهی دانشگاه شیراز شد و تا اخذ دانشنامه کارشناسی ارشد در رشته برق و الکترونیک در آن دانشگاه ادامه تحصیل داد. احراز رتبه اول در دوره کارشناسی ارشد، زمینه را برای تحصیل وی در دانشگاه «مینه سوتا» در آمریکا فراهم ساخت؛ اما او از رفتن به غرب چشم پوشید و در دانشکده مهندسی دانشگاه سیستان و بلوچستان به فعالیت علمی پرداخت. در سال ۱۳۵۴ شریک زندگی اش را بر گزید؛ بانو، همسر و همسنگری که در همه فراز و نشیب های زندگی، نه تنها سد راه فعالیت او نگشت، بلکه پشتیبان و تشویق کننده اش هم بود. ثمره این پیوند دو فرزند است که هر دوی آنها به حق، وارث پارسایی و دانش پدرند. فعالیت علیه رژیم پهلوی را در دوران دانشجویی آغاز کرد. او تخصص خویش را در خدمت انقلاب قرار داد و با عضویت در انجمن اسلامی ایفای نقش می کرد. در دوران خدمت در استان سیستان و بلوچستان، «کمیته انقلاب اسلامی»، «جهاد سازندگی» و دانشگاه «سیستان و بلوچستان»، سه سنگری بودند که «نیکبخت» در آنها علیه نا امنی، فقر و جهل به مبارزه بر خاست. او زندگی اش را وقف خدمت به انقلاب کرده بود و در این راه شب و روز نمی شناخت. آسایش و آرامش در قاموس رفتار وی معنا نداشت و پیوسته در راه بهبود وضعیت زندگی محرومان و جلب رضایت خداوند تلاش می کرد. هر گاه که سخن از کار و خدمت به میان می آمد، آن دانشور درد آشنا مضمون گفتار امیر المومنین «علی (ع)» را یادآور می شد و می گفت:« خدا از انسانهای آگاه و عالمان متعهد پیمان گرفته است که بر سیری ستمگر و گرسنگی ستمدیده ساکت ننشینند؛ و من نمی توانم آرام بگیرم.»

عمده فعالیت های شهید «نیکبخت» در دوران حضور در استان «سیستان و بلوچستان» به قرار ذیل است: 
- فعالیت در راستای تامین نظم و بر قراری امنیت و تشکیل کمیته های انتظامات، امداد، اطلاعات و تبلیغات با همکاری روحانیون، نظامیان طرفدار انقلاب و جوانان انقلابی. 
- تلاش برای دستگیری عوامل ساواک و حفظ اموال و پروندهای موجود در آن. 
- کوشش برای تاسیس نهادهای انقلابی همچون سپاه پاسداران انقللاب اسلامی و جهاد سازندگی. 
- تلاش برای تامین امنیت مرزها و راهها و سرکوب اشرار و ضد انقلاب. 
- جلو گیری از فعال شدن گروهکهای ضد انقلاب و پیشگری از تکرار حوادث کردستان و بلوچستان. 
- ایجاد روحیه تفاهم و همکاری میان نهاهای انقلابی و «ارتش»، «ژاندارمری و شهربانی». 
- زمینه سازی برای رسانیدن کمکهای لازم به منطقه. 

اما اشرار و بد خواهان انقلاب اسلامی که چشم دیدن جوانی چنین خدوم را در «سیستان و بلوچستان» نداشتند، در مرداد ماه ۱۳۵۸ در حالیکه ۲۸ بهار از عمر شریفش نگذشته بود ، با افطاری خونین در ماه مبارک رمضان، آخرین برگ زندگی اش ورق خورد و خون پاک آن دلسوز محرومان در کنار همسنگر اهل تسنن او یعنی «امام بخش ریگی»، بر زمین ریخت. در سوگ شهید نیکبخت همه مردم استان «سیستان و بلوچستان» داغدار شدند. پیر و جوان و فارس و بلوچ گریستند و نخستین جلوه های وحدت میان شیعه و سنی در هنگام تشییع پیکر پاکش به نمایش گذاشته شد. 
روحش شاد
یاد و خاطره این بزرگمرد ایران زمین گرامی.

امتیاز به خبر :