لغو تعهد آموزش رایگان


DDR Menu

ایفای تعهد آموزش رایگان

ایفای تعهدات آموزش رایگان جهت دریافت اصل مدرک تحصیلی (دانشنامه) و ریزنمرات (کارنامه رسمی قابل ترجمه)

ایفای تعهد آموزش رايگان از طریق سامانه سجاد وزارت عتف صورت مي پذیرد. دانش آموختگان دوره ی روزانه دانشگاه سیستان و بلوچستان جهت درخواست اصل مدرک تحصیلی (دانشنامه) و ریز نمرات (کارنامه فارسی قابل ترجمه)، ابتدا لازم است در سامانه سجاد (سامانه ی جامع امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری) به آدرس الکترونیکی portal.saorg.ir ثبت نام نموده  و نسبت به دریافت نامه ی لغو تعهد آموزش رایگان از سامانه سجاد  بر اساس دستور العمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان و قرار دادن آن در سامانه جامه آموزشي گلستان  درخواست مدرک نمایند.

روش های لغو تعهد آموزش رایگان (ویژه دانش‌آموختگان دوره روزانه)

 1. لغو تعهد از طریق انجام کار و پرداخت هزینه
 2. لغو تعهد از طریق نامه عدم کاریابی
 3.  لغو تعهد از طریق ارائه حکم کارگزینی
 4. لغو تعهد از طریق ارائه نامه اشتغال به کار

 

مراحل ثبت در سامانه سجاد

 

تذکر مهم :  اصل مدارک و مستندات مربوط به لغو تعهد خدمت پس از بارگذاری در سامانه سجاد، از طریق سیستم ERP سازمان مربوطه به دانشگاه ارسال یا اصل آن به نشانی زیر پست شود.

 زاهدان خیابان دانشگاه، دانشگاه سیستان و بلوچستان، اداره کل آموزش اتاق 8 (لغو تعهد خدمت آموزش رایگان ) کد پستی 9816745639  

 

الف: لغو تعهد از طریق انجام کار و پرداخت هزینه

انجام و ارائه ی سوابق کاری معتبر به صورت ارائه و تحویل گواهی اشتغال به کار با مهر و امضاء (با قید تاریخ شروع و خاتمه) و مدارکی که نشان دهنده سابقه بیمه نامبرده در دوره مذکور باشد.

دانش آموختگانی که سابقه ی بیمه تامین اجتماعی دارند می بایست استعلام سوابق ( تلفیقی ) بيمه تامين اجتماعي براي موسسات ( با بارکد ) را از سایت تامین اجتماعی ( مسیر سایت تامین اجتماعی / بیمه شدگان /خدمات سابقه / اعلام سابقه به موسسات ) گرفته و در قسمت مستندات انجام کار سامانه سجاد بارگذاري نمایند. همچنین کد مجوز استعلام با اعتبار یک سال را از منوی صندوق شخصی سایت تامین اجتماعی اخذ و در قسمت توضيحات درخواست سامانه سجاد قيد کنند.

اعلام سابقه بیمه تامین اجتماعی به دانشگاه

  چنانچه دانش آموختگان متقاضی لغو تعهد آموزش رایگان سابقه ی بیمه غیر از تامین اجتماعی دارند، ارائه آخرین حکم کارگزینی ( با مهر و      امضاء اصل) و گواهی اشتغال با قید تاریخ شروع به کارجهت لغو تعهد آموزش رایگان کفایت می نماید .

در صورتی که سابقه کار یا بیمه کافی نباشد ، پرداخت هزینه براساس آخرین ضوابط تعرفه ابلاغی سازمان امور دانشجویان (سامانه سجاد) انجام می شود.

 • شاغلین آموزش و پرورش که متعهد خدمت دبیری هستند برای اخذ اصل مدرک تحصیلی (دانشنامه) با مراجعه به آموزش و پرورش محل خدمت خود، نسبت به دریافت فرم شماره ۱ (تسلیم دانشنامه بلامانع می باشد) به همراه فرم ۵۰۲ اقدام نمایند )فرم های مربوط در سامانه سجاد قرار داده شود).
 • در موارد زیر فعالیت بدون سابقه بیمه به عنوان کار معتبر جهت انجام تعهد قابل قبول می باشد:

 

1- گواهی تدریس معتبر از دانشگاه ها ، موسسات آموزش عالی ( دولتی و غیر دولتی ) به میزان 10 ساعت در هفته، سایر موسسات آموزشی در صورت تایید نهاد مربوطه به میزان 16 ساعت در هفته به عنوان کارکرد تمام وقت ، تلقی می شود.

2- پروانه کسب معتبر افرادی که به حرف مختلف مشغول به کار هستند، از جمله پروانه کسب از سازمان های صنفی کشور، پروانه اشتغال مهندسین، پروانه وکالت، پروانه کارآموزی وکالت و سایر نهادهای دولتی، غیر دولتی و آزاد از تاریخ صدور، به شرط تمدید یا داشتن پرونده مالیاتی به عنوان گواهی انجام کار در طول سالیان قابل پذیرش می باشد.

3- مدت کارکرد دانش آموختگان به عنوان مدیر عامل در شرکت های خصوصی، به شرط ثبات فعالیت با ارائه گواهی از شرکت مورد نظر و تصویر آگهی درج تاسیس و تغییرات شرکت در روزنامه رسمی و ارائه گواهی پرداخت مالیات در مدت زمان فعالیت قابل پذیرش می باشد.

4- فعالیت های هنری و مطبوعاتی دانش آموختگان با ارائه گواهی اشتغال به این حرفه از سوی دستگاه های ذیربط به منزله تعهد تلقی می شود.

5- در صورتی که دانش آموخته ای گواهی فعالیت قابل قبولی را در حوزه هایی به غیر از موارد فوق ارائه نماید در صورت استعلام دانشگاه و موافقت سازمان (اداره کل امور دانشجویان داخل) گواهی مورد نظر می تواند مورد پذیرش قرار گیرد.

6-   گواهی انجام کار در سایر مناطق کشور برای دانشجویان سهمیه مناطق محروم متعهد به استانداری ها در صورت اعلام عدم نیاز استانداری محل خدمت قابل قبول است . 

تبصره: تمامی موارد مذکور در فوق مشروط بر این است که دانش آموخته در ایران حضور داشته باشد و دانشگاه می تواند در صورت لزوم موارد مشکوک را از مرجع مربوطه استعلام نماید. 

 

ب: لغو تعهد از طریق نامه عدم کاریابی

ارائه و تحویل نامه عدم کاریابی از اداره کل کار استان مربوطه

 • گذشت یک سال از تاریخ فراغت از تحصیل برای کلیه دانش آموختگان دارای گواهی عدم کاریابی از ادارات کل کار و امور اجتماعی مراکز استان، الزامی می باشد.
 • لازم به توضیح است آن دسته از دانش‌آموختگانی که در مقاطع بالاتر تحصیل نموده‌اند باید مدرک تحصیلی آن مقطع را نیز ارائه نمایند.
 • گواهی اشتغال به کار و نامه عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان نباید با تحصیل در دوره روزانه مقاطع بالاتر تداخل داشته باشد.
 • دانشجویان بورسیه و متعهد به دستگاه ها پس از اعلام عدم نیاز دستگاه مربوطه می تواند از طریق عدم کاریابی نسبت به تسویه تعهد خدمت اقدام نماید.
 • در صورت انجام خدمت سربازی و یا معافیت پس از دانش‌آموختگی (در مقاطع مختلف)، مبنای صدور نامه عدم کاریابی از اداره کل کار استان مربوطه باید پس از تاریخ صدور کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت باشد. (ویژه برادران)
 • ثبت نام در دفاتر کاریابی و دریافت گواهی عدم کاریابی توسط دانش آموخته یا وکیل وی امکان پذیر است.
 • دانش آموختگان روزانه ورودی قبل از سال 90 که سهمیه آنها منطقه دو و سه بوده است می توانند پس از درخواست دانشجو از دانشگاه و استعلام از سازمان سنجش آموزش کشور در صورتی که حائز امتیاز حد نصاب گزینش آزاد باشند مدت تعهد خود را به یک برابر مدت تحصیل تغییر دهند.

محاسبه هزینه برای دانشجویان سهمیه مناطق محروم متعهد به استانداری در صورت اعلام عدم نیاز استانداری محل خدمت قابل قبول است. 

 

ج : لغو تعهد از طریق از کار افتادگی:

لغو تعهد خدمت دانش آموختگان، دانشجویان انصرافی و اخراجی به علت از کار افتادگی و از دست دادن اهلیت و عدم توانایی انجام تعهد خدمت با ذکر صریح عبارت « نامبرده قادر به کار کردن نمی باشد » از سوی شورای پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی استان محل تحصیل شان انجام می شود . لذا افرادی که صرفا توانایی انجام کار خاصی را ندارند از تعهد خدمت آموزش رایگان معاف نخواهند شد.

 

د : لغو تعهد از طریق ارائه حکم بازنشستگی:

لغو تعهد خدمت دانش آموختگان بازنشسته با ارائه حکم بازنشستگی (با تایید مراتب بازنشستگی توسط مراجع قانونی ذیصلاح) و به شرط حضور در کشور بلامانع است.

 

نکات مهم و قابل توجه در بررسی فرایند لغو تعهد آموزش رایگان

 • لازم به ذکر است، نامه ی عدم کاریابی همزمان با تحصیل در مقطع بالاتر دوره روزانه مورد قبول نمی باشد. در صورتی که متقاضی لغو تعهد در مقاطع بالاتر دانشجوی دوره روزانه باشد، حتی اگر قبل از ورود به مقطع بالاتر در موسسه کاریابی ثبت نام شده باشد هم امکان پذیر نیست.
 • بر اساس بخشنامه های وزارت کار به زیر مجموعه های خود (ادارات کار و امور اجتماعی استان ها) ثبت نام در کاریابی حتما با رویت اصل گواهینامه موقت پایان تحصیلات عکس دار و برای آقایان نیز علاوه بر این مورد با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم صورت می گیرد، به همین علت چنانچه ثبت نام کاریابی قبل از صدور مدرک موقت یا کارت نظام وظیفه انجام شده باشد قابل قبول نخواهد بود.
 • در زمان ارائه ی نامه از وزارت کار، باید یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل گذشته باشد.
 • سابقه کار همزمان با تحصیل در مقطع بالاتر دوره روزانه برای مقاطع قبلی یا همان مقطع مورد قبول نمی باشد.
 • عدم کاریابی صرفاً برای دانش آموختگان مقاطع تحصیلی دانشگاهی قابل بررسی است و دانشجویان انصرافی و اخراجی برای همان مقطع ناتمام نمی توانند از کاریابی استفاده کنند.
 • لغو تعهد آموزش رایگان از پایین ترین مقطع تحصیلی شروع می شود و به ترتیب انجام می گیرد. در صورتی که در یکی از مقاطع مشغول به تحصیل، انصراف یا اخراج شده باشد؛ اولویت لغو تعهد با دوره ناتمام می باشد.

 

لغو تعهد آموزش رایگان

دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان

ابطال ماده 59 دستورالعمل آموزش رایگان

بخشنامه (تکمیلی) شماره 1 لغو تعهد آموزش رایگان

ابلاغیه انجام تعهد آموزش رایگان در خصوص ارائه مدرک تحصیلی مندرج در پرونده تحصیلی مقطع بالاتر در حال تحصیل و یا ناتمام

اصلاحیه دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان

جدول هزینه های هر نیمسال لغو تعهد خدمت آموزش رایگان در سال1402-4011

راهنمای ویدیویی فرآیند لغو تعهد آموزش رایگان در سامانه سجاد