پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد

سوالات متداول پذیرش بدون آزمون (سهمیه استعداد درخشان) کارشناسی ارشد

 

 • زمان فراخوان ثبت نام در سامانه پذیرش بدون آزمون (سهمیه استعداد درخشان) برای سال 1402-1401چه تاریخی است؟

پاسخ: فراخوان پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد در سال 1401-1400، برای ورودی های مهر در آذرماه سال 1400 و برای ورودی های بهمن در بهمن 1400 خواهد بود.

 • نحوه اطلاع رسانی در خصوص زمان و نحوه ثبت نام در سامانه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد (سهمیه استعداد درخشان) از چه طریقی است؟

پاسخ: اطلاع رسانی در خصوص باز شدن سامانه ثبت نام از طریق اطلاعیه های درج شده در سایت استعدادهای درخشان خواهد بود.

 • در صورتیکه متقاضی در بازه زمانی ثبت نام الکترونیکی بدون آزمون کارشناسی ارشد، موفق به ثبت نام نشود، آیا امکان ثبت نام دستی وجود دارد؟

پاسخ: خیر. امکان ثبت نام دستی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

 • تعداد اولویت های انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون، چند رشته است؟

پاسخ: تعداد اولویت های انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون، تا 3  رشته است.

 • آیا امکان تغییر اولویت‌های انتخابی در گرایش و رشته‌های مورد درخواست پس از پایان فرصت ثبت نام، وجود دارد؟

پاسخ: خیر. در صورت پایان فرصت ثبت نام و اعلام اسامی در سایت استعداد درخشان، تغییر اولویت‎ وجود ندارد. تغییر در اولویت‌های انتخابی متقاضی، تنها در صورت خالی بودن ظرفیت در آن رشته و در صورت درخواست رسمی گروه آموزشی از حوزه معاونت آموزشی، قابل بررسی است.

 • آیا اعلام نتایج اولیه در سایت معاونت آموزشی و سایت استعداد درخشان، به منزله پذیرش قطعی متقاضی است؟

پاسخ: در صورتی‎که مشکلی در شرایط اولیه پذیرش نباشد و اسامی اعلام شده در پرتال اینترنتی سازمان سنجش تأیید و نیز تأییدیه هیأت مرکزی گزینش دانشجو  دریافت گردد، پذیرش قطعی تلقی می شود.

 • چگونه فرایند پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد (اطلاع از نتایج قطعی و ثبت نام) خود را پیگیری کنیم؟

پاسخ: متقاضی باید مراحل پذیرش بدون آزمون خود را از طریق اطلاعیه هایی که در سایت دانشگاه/سایت معاونت آموزشی/ سایت استعدادهای درخشان، دائما به روز رسانی می‎شود پیگیری نماید و تنها در صورت هرگونه مغایرت، ضروری است به دفتر استعدادهای درخشان ایمیل ارسال نماید.

 • اسامی پذیرفته شدگان اصلی و ذخیره (پذیرش اولیه دانشگاه سیستان و بلوچستان) در چه زمانی و از چه طریق اعلام می شود؟

پاسخ: اسامی پذیرفته شدگان اولیه از طریق وبسایت دانشگاه سیستان و بلوچستان به آدرس .usb.ac.ir قسمت اطلاعیه های مهم، اعلام خواهد شد. دانشگاه مسئولیتی در قبال اطلاع رسانی از طرق دیگر ندارد.

 • در صورتی‎که دانشجوی کارشناسی ورودی نیمسال اول 1396 در فراخوان پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد شرکت نکرده باشد، آیا امکان ذخیره نمودن سهمیه برای سال بعد وجود دارد؟

پاسخ: خیر. سهمیه هر ورودی مربوط به همان سال فارغ التحصیلی است و در صورتی‎که از آن استفاده ننماید سهمیه قابل ذخیره شدن نمی‎باشد.

 • در صورتی‎که متقاضی کارشناسی ارشد بدون آزمون که ورودی 1397است نتواند تا پایان نیمسال هشتم یعنی 31 شهریور 1400 دروس خود را تمام کند، آیا امکان مرخصی تحصیلی و ذخیره نمودن سهمیه استعداد درخشان وجود دارد؟

پاسخ: خیر. جهت ثبت نام نیاز به مدرک فارغ التحصیلی می‎باشد. لذا باید تا پایان شهریور 1401دوره کارشناسی را تمام کند.

 • لازم است متقاضی ارشد بدون آزمون، دائما نام، رشته و وضعیت پذیرش خود را در اسامی اعلام شده سایت استعداد درخشان کنترل نماید؟

پاسخ: بلی. لازم است پس از هر به روز رسانی در سایت، متقاضی، وضعیت پذیرش خود را کنترل و در صورت هرگونه مغایرت به دفتر استعدادهای درخشان مراجعه نماید.

 • در صورت اعتراض به نتایج اعلام شده در سایت، متقاضی به چه مرجعی می‎تواند مراجعه نماید؟

پاسخ: در صورت هر گونه اعتراض، متقاضی به دفتر استعدادهای درخشان با ایمیل آدرس bto@usb.ac.ir   اعتراض خود را اعلام می کند.

 • تا چه زمانی دانشجو مهلت دارد از پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد انصراف دهد؟

پاسخ:  متقاضیان باید در تاریخی که اعلام خواهد شد نسبت به انصراف خود از طریق تکمیل دقیق فرم انصراف و ارسال آن از طریق ایمیل bto@usb.ac.ir اقدام نمایند.

 • تا چه حد امکان پذیرش نفرات ذخیره وجود دارد؟

پاسخ: در صورتی که افراد پذیرش شده انصراف دهند و یا از شرایط لازم برخوردار نبوده و حذف شوند، نفرات ذخیره به ترتیب جایگزین می شوند.

 • منظور از اولویت بندی به صورت پذیرش 1 و 2 و 3 و ... چیست؟

پاسخ: اولویت بندی پذیرش افراد، با توجه به اولویتی است که گروه‎های آموزشی با توجه به ظرفیت هر کد رشته به دفتر استعدادهای درخشان اعلام نموده‎اند.

 • آیا در مقطع ارشد بدون آزمون، انجام مصاحبه الزامی است؟

پاسخ: خیر. مصاحبه در مقطع ارشد الزامی نبوده لذا اسامی پس از بررسی پرونده آموزشی آنان در وب سایت دانشگاه اعلام میگردد.

 • در صورت پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد آیا دانشجو ملزم به پرداخت هزینه تحصیلی (شهریه) هستند؟

پاسخ: خیر در صورت قبولی با سهمیه استعداد درخشان، دانشجو روزانه محسوب شده و ملزم به پرداخت شهریه نمی‎باشد.

 • پس از اعلام نتایج قطعی از سوی سازمان سنجش، مراحل ثبت نام به چه صورت است؟

پاسخ: زمان چگونگی ثبت نام و مدارک لازم از طریق اطلاعیه های مختلف که در سایت دانشگاه سیستان و بلوچستان و در صفحه استعدادهای درخشان درج می‎شود به پذیرفته شدگان اعلام می‎شود که زمان آن اغلب در اواخر شهریور ماه اعلام خواهد شد.