سامانه پیشینه پژوهش


سامانه پیشینه پژوهش

این سامانه  به دانشجویان تحصیلات تکمیلی کمک می‌کند تا پیش از نگارش پیشنهاده (پروپوزال) از پیشینه کار خود، به‌ویژه در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های انجام شده در کشور آگاهی یابند و از کار دوباره پرهیز کنند و با منابع موجود درباره پژوهش خود نیز آشنا شوند. درخواست پیشینه پژوهش و پاسخ ایرانداک، هیچ‌گونه حقی را برای درخواست کننده پدید نمی‌آورد. برای کاربست این سامانه، دانشجویان پس از ثبت نام و تأیید آن، وارد سامانه می شوند و پس از ارائه اطلاعات و موضوع پژوهش خود و پرداخت هجده هزار تومان برای هر جست‌وجو (غیر قابل برگشت)، پاسخ خود را در ده روز کاری (به جز روزهای پنجشنبه، جمعه‌، و تعطیل رسمی) دریافت می نمایند این سامانه نامه‌ای رسمی در اختیار دانشجویان می‌گذارد که در آن، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های انجام شده و نزدیک به موضوع پیشنهاده آنها را نشان می‌دهد )نمونه پاسخ ( . دانشجویان گرامی، خود نیز می‌توانند با جست‌و‌جوی رایگان در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)  پیشینه پژوهش خود را بررسی نمایند. 


دریافت راهنمای تصویری سامانه پیشینه پژوهش


پرسش های همیشگی

همه‌ کاربران بدون محدودیت و به صورت رایگان، به اطلاعات کتاب‌شناختی و 15 تا 20 صفحه‌ی نخست پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در پایگاه اطلاعات گنج دسترسی دارند و می‌توانند با جست‌وجو در این پایگاه از پیشینه‌ پژوهش خود آگاه شوند. اما کاربرانی که علاقه‌مند هستند بررسی پیشینه پژوهش آنان را کارشناسان متخصص ایرانداک انجام دهند و پاسخ آنها در یک نامه رسمی به نشانی‌ رایانامه‌های دلخواه آنان فرستاده شود، می‌توانند از سامانه پیشینه پژوهش استفاده کنند و با پرداخت مبلغ 18 هزار تومان، پاسخ خود را دریافت کنند.
خیر. جست‌وجوی پیشینه‌ پژوهش، تنها در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های موجود در پایگاه اطلاعات گنج انجام می‌شود.
ایرانداک در این زمینه مسئولیت و نقشی ندارد و تصمیم‌گیری درباره‌ پیشنهاده (پروپوزال) دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تصویب آن، در اختیار مؤسسه‌ محل تحصیل آنهاست.
خیر. تنها نشانی دسترسی به اطلاعات همانند در پایگاه اطلاعات گنج برای کاربران فرستاده خواهد شد. دسترسی به متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، پیرو مقررات و آیین‌نامه‌های وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری است.
برای ثبت اطلاعات پیشنهاده (پروپوزال)، پایان‌نامه، یا رساله باید از سامانه ثبت استفاده کنید. در سامانه‌ پیشینه‌ پژوهش، کاربران تنها از پیشینه‌ پژوهش به صورت رسمی آگاه می‌شوند.
برای آگاهی از پیشینه پژوهش یا پیشنهاده (پروپوزال) خود و دریافت گزارش رسمی پیشنه، لازم است از سامانه پیشینه پژوهش استفاده کنید و گام‌های زیر را طی کنید:
1. نام‌نویسی در سامانه؛
2. تأیید حساب کاربری از راه رایانامه (ایمیل)؛
3. ورود به سامانه؛
4. ثبت عنوان پژوهش (پیشنهاده) و کلیدواژه‌ها؛
5. پرداخت مبلغ 180 هزار ریال به یکی از دو شیوه‌ی
6. پرداخت برخط (آن‎لاین) با استفاده از کارت بانک‌های کشور؛
7. پس از پرداخت موفق، پاسخ شما در 72 ساعت کاری به رایانامه (ایمیل) شما فرستاده خواهد شد. هم‌چنین می‌توانید از کارتابل خود در سامانه پیشینه پژوهش، از وضعیت درخواست خود آگاهی شوید و پاسخ نهایی را دریافت کنید.
درخواست بررسی «جداگانه»‌ پیشینه چند موضوع شدنی است، ولی درج چند موضوع در یک درخواست شدنی نیست و به چنین درخواست‌هایی پاسخ داده نخواهد شد.
برای انجام اینکار می‌توانید: با استفاده از قسمت ورود به سامانه، وارد حساب کاربری خود شوید؛ با کلیک بر روی قسمت «عملیات» نامه موردنظر، گزینه ارسال دوباره پاسخ را انتخاب کنید؛ می‌توانید با افزودن رایانامه (ایمیل) نامه خود را برای دیگران ارسال کنید.
برای دریافت دوباره نامه می‌توانید پس از ورود به کارتابل خود در قسمت «درخواست‌های پیشین»، گزینه «عملیات» مقابل ردیف درخواستتان را کلیک کرده و از منوی باز شده، گزینه «دریافت نتیجه» را انتخاب کنید، تا پاسخ نهایی در قالب فایل پی‌دی‌اف (PDF) برای شما ایجاد شود.
در صفحه‌ نخست سامانه، در زیر کادر ورود به سامانه، عبارت «گذرواژه‌ام را فراموش کرده‌ام» آمده است. با کلیک روی این عبارت به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که در آن با ورود رایانامه‌ای (ایمیلی) که با آن پیش‌تر نام‌نویسی کرده‌اید، لینک تغییر گذرواژه به رایانامه‌تان (ایمیلتان) فرستاده می‌شود.
واژه‌هاي کلیدی پژوهش (پیشنهاده) كه به موضوع و مساله اصلی آن اشاره دارند. این واژه‎ها به جست‌وجوی دقیق‌تر پیشینه‌ درخواستی کاربر کمک می‏کنند. پیشنهاد می‎شود دست‏کم 5 کلیدواژه برای درخواست خود ثبت کنید.
کلیدواژه انگلیسی اجباری نیست، اما پیشنهاد می‌شود برای جست‌و‌جوی دقیق‌تر پیشینه درخواستی، کلیدواژه را هم به فارسی و هم انگلیسی وارد کنید.
اگر کاربری هزینه درخواست پیشینه پژوهش را در صفحه‌ی بانک پرداخت کند، اما دکمه‌ بازگشت را نزند، پس از 10 تا 15 دقیقه، مبلغ پرداخت‌شده به حساب کاربر بازگردانده می‌شود. اگر کاربری دکمه‌ بازگشت را بزند، ولی به سامانه‌ پیشینه‌ پژوهش بازنگردد، می‌تواند با گروه پشتیبانی سامانه‌های ایرانداک تماس بگیرد و شماره‌ رهگیری خود را اعلام کند تا وضعیت پرداخت ایشان روشن شود.
بلی، تا زمانی که درخواست شما برای پاسخ در اختیار کارشناسان ایرانداک قرار نگرفته است، امکان ویرایش اطلاعات درخواست پیشینه پژوهش خود را دارید. برای این منظور، لازم است ابتدا مطمئن شوید که وضعیت درخواست شما در کارتابل درخواست‌های پیشین، گزینه «در انتظار پاسخ» است؛ سپس با کلیک بر قسمت «عملیات» مربوط به درخواست پیشینه مورد نظر و انتخاب گزینه «ویرایش اطلاعات»، می‌توانید ویرایش را انجام دهید. اگر وضعیت درخواست شما در کارتابل درخواست‏های پیشین، «در حال بررسی» یا «دریافت نتیجه» باشد، امکان ویرایش برای شما وجود ندارد.
تا زمانی که پاسخ نهایی برای شما ارسال نشده است، می‌توانید اطلاعات شخصی خود مانند نام، نام خانوادگی، و... را با مراجعه به بخش «اطلاعات کاربری» ویرایش کنید. پس از دریافت پاسخ نیز در برای ویرایش شماره ملی و یا رایانامه می‌توانید با مراجعه به» کاربرگه درخواست ویرایش شماره ملی/ رایانامه « و پر کردن آن، نسبت به ویرایش آن‌ها با تأیید ایرانداک اقدام کنید.
کلیدواژه‌های وارد شده از سوی کاربران، پیشنهادی هستند و برای فهمیدن بهتر عنوان به‌کار می‌روند. افزون بر کلیدواژه‌های کاربران، کارشناسان ایرانداک از کلیدواژه‌های گوناگون دیگر نیز استفاده می‌کنند، پس کلیدواژه‌های نادرست نمی‌توانند تأثیر چندانی بر نتیجه‌ جست‌وجو داشته باشند؛ اما همان‌گونه که پیش‌تر توضیح داده شد کاربران می‌توانند اطلاعات هر درخواست خود را تا زمانی که وضعیت درخواستشان «در انتظار پاسخ» است، ویرایش کنند.