دوشنبه 3 آذر 1393
اقتصاد

از سال 1374 با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي رشته اقتصاد کشاورزي آغاز به کار کرد . سپس به ترتيب در سالهاي 1375 و 1377 اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي رشته اقتصاد صنعتي و کارشناسي اقتصاد بازرگاني نمود و در سال 1381 اولين دوره کارشناسي ارشد رشته علوم اقتصادي را راه اندازي کرد.

از مهرماه 1386 پذيرش دانشجو در مقطع دکترا در رشته هاي اقتصاد کشاورزي و اقتصاد نظري صورت گرفته که خود نمايانگر شايستگي و توان علمي اعضاي هيأت علمي اين دانشکده مي باشد و همچنين با توجه به موافقت اصولي وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري اين دانشکده از مهرماه سال 1387 اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد اقتصاد کشاورزي نموده است . همچنين با توجه به گسترش رشته هاي مختلف در گروه اقتصاد خصوصا در مقاطع تحصيلات تکميلي ، از مهرماه 86 دانشکده مستقل اقتصاد از دانشکده مديريت و حسابداري تفکيک گرديد . در همين راستا ساختمان جديد دانشکده اقتصاد با زير بناي 5000 متر مربع به سرعت در حال ساخت است .

در حال حاضر تعداد دانشجويان دانشکده اقتصاد در مقطع کارشناسي 1568 نفر و در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري حدود 50 نفر مي باشد . تعداد اعضاي هيأت علمي گروه 11 نفر ثابت و 15 نفر مدعو مي باشد که 3 نفر از اعضاي هيأت علمي دانشکده اقتصاد مأمور به تحصيل در مقطع دکتري در دانشگاه هاي مختلف کشور مي باشند . لازم به ذکر است که تعدادي از دانشجويان فارغ التحصيل اين دانشکده با موفقيت در کنکور کارشناسي ارشد با رتبه هاي ممتاز در دانشکده هاي معتبر قبول شده اند و در سال گذشته نيز در المپياد علمي اقتصاد کشور نيز موفق به کسب رتبه سوم گرديده اند .

 از برنامه هاي آتي اين دانشکده مي توان به موارد زير اشاره نمود :

1- راه اندازي دوره هاي کارشناسي ارشد اقتصاد انرژي و توسعه اقتصادي و برنامه ريزي و اقتصاد مالي
2- راه اندازي پژوهشکده تحقيقاتي اقتصاد

3- تأسيس دوره هاي کارشناسي ارشد در واحد بين الملل دانشگاه سيستان و بلوچستان در منطقه آزاد چابهار
4-راه اندازي دوره دکتري مشترک گرايش هاي مختلف اقتصاد با همکاري دانشگاههاي هندوستان و مالزي

دانشکده اقتصاد در زمينه برگزاري کنفرانس هاي علمي نيز اقدامات موثري انجام داده است ، بطوري که در خرداد سال 1386 سومين همايش ملي آموزش و پژوهش علم اقتصاد در ايران با همکاري دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با حضور صاحبنظران و اساتيد برجسته کشور در زاهدان برگزار نموده است .

همچنين با مصوبه هيات محترم وزيران در آبان ماه سال گذشته با همکاري انجمن اقتصاددانان آسيا – پاسفيک و دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان ، هفتمين کنفرانس بين المللي اقتصاد منطقه آسيا – پاسفيک با محوريت روابط اقتصادي تجاري شرق و غرب آسيا با حضور اساتيد برجسته دانشگاه هاي داخل و خارج کشور برگزار گرديد.

دانشکده اقتصاد اخيرا اقدام به اخذ مجوز فصلنامه علمي-پژوهشي به زبان انگليسي و با عنوان "International Journal of Business and Development Studies" نموده است و اولين شماره آن به صورت مشترک و با همکاري علمي دانشگاههاي سيستان و بلوچستان ، دانشگاه تکنولوژي مالزي و دانشگاه ولنگونگ استراليا به چاپ رسيد . اعضاي هيات تحريريه اين فصلنامه بين المللي متشکل از اساتيد و صاحبنظران بين المللي از کشورهاي مختلف دنيا شامل (استراليا ، مالزي ، کره جنوبي ، نيوزيلند ، آلمان ، ژاپن ، چين ، انگلستان و ايران ) مي باشند . در حال حاضر مدير مسئول  اين فصلنامه آقاي دکتر احمد اکبري رئيس دانشگاه ، سردبير فصلنامه آقاي پروفسور هاروي (استراليا) و مديران اجرايي به صورت مشترک خانم پروفسور فريده (مالزي ) و آقاي دکتر مصيب پهلواني رئيس دانشکده اقتصاد مي باشند .