مهندسی شهيد نيكبخت


پیام رئيس دانشكده:

  

برای اينجانب بسي افتخار است كه گرمترين خوش آمدها را نثار شما دوستان، دانشجويان و همكاران عزيز  بنمايم. اميدوارم كه سایت دانشکده اطلاعات خوبي از امكانات آموزشي ، پژوهشي و پيشرفتهاي اخير دانشكده مهندسي در اختيار شما قرار دهد.

از زمان تاسيس دانشگاه سيستان و بلوچستان در سال 1354 و همزمان با شروع به كار دانشكده مهندسي اولين هدف، تربيت دانش آموختگان مهندسي به منظور تامين نيروي ماهر در سطح استان بوده است. اما هم اكنون بعد از 35 سال تجربه به اهدافي فراتر از آرزوهاي اوليه دست يافته ايم و در گذر از مرزهاي دانش به سوي اهدافي عالي تر پيش مي رويم. اثبات ادعاي ما هزاران فارغ التحصيل متخصصي است كه در سراسر ميهن اسلامي و همچنين در خارج از كشور سكان دار رشد و توسعه علمي/صنعتي محل خدمت خود هستند.

نگاه به تاريخچه پر افتخار دانشكده حاكي از رشد قابل توجه آن دارد. مهندسي عمران به عنوان اولين گروه آموزشي در سال 1354 با قبول 86 دانشجوي كارشناسي مهندسي راه و ساختمان تاسيس گرديد. دانشكده با تاسيس 4 گروه ديگر در سالهاي 1355 (مهندسي برق و الكترونيك)، 1356 (مهندسي مكانيك) و 1357 (مهندسي شيمي) به سرعت گسترش يافت. در اين راستا زيرساختهاي آموزشي، آزمايشگاهي و كارگاهي دانشكده با ساخت و تجهيز آن تامين شد. پنجمين گروه آموزشي مهندسي مواد مي باشد كه در سال 1377 با پذيرش 50 دانشجو در مقطع كارداني مهندسي مواد شروع به فعاليت نمود. در نتيجه تلاش كادر هيئت علمي و دانشجويان در سال 1381 سطح آموزشي اين گروه به كارشناسي در مهندسي مواد و متالورژي ارتقا يافت. دو گروه آموزشي ديگر،  مهندسي معدن و صنايع مي باشند كه در سال 1384 با قبول دانشجو در دوره كارشناسي تاسيس گرديدند. در سال 1384 گروه برق بصورت دانشكده اي مستقل به نام برق و كامپيوتر از مهندسي جدا گرديد.  گروه مهندسي شيمي نيز اخيرا" مجوز فعاليت به صورت دانشكده مهندسي شيمي و گاز را از هيئت امنا دانشگاه و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري كسب نموده است كه اميد است به زودي با تعيين كادر اداري آن به طور مستقل شروع به كار نمايد.

برنامه آموزشي تحصيلات تكميلي در دانشكده مهندسي شهيد نيكبخت براي اولين بار در گروه مهندسي شيمي در سال 1368 و بعد از مدتي كوتاه در گروه هاي مهندسي مكانيك و مهندسي عمران به اجرا گذاشته شد. در حال حاضر در 3 گروه مهندسي شيمي، مهندسي مكانيك و مهندسي عمران در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري، و در گروه مهندسي مواد و متالورژي در مقطع كارشناسي ارشد حدود 300 دانشجو مشغول به تحصيل مي باشند. در اين راستا نتيجه كارهاي تحقيقاتي دانشجويان و اساتيد به طور گسترده  به صورت مقالات در كنگره هاي ملي و بين المللي ارائه و در مجلات معتبر علوم و مهندسي به چاپ مي رسند. ارتباطات علمي نيز با  مراكز تحقيقاتي معتبر و محققين ايراني مقيم خارج از كشور  با دعوت از آنان براي ارائه دروس دكتري و سخنراني هاي علمي در حال انجام مي باشد.

وجود بيش از 100000 متر مربع فضاهاي باز و بسته شامل دفاتر اساتيد، دفاتر اداري ، سالنهاي كنفرانس و تدريس، آزمايشگاه و كارگاه، اين دانشكده را به يكي از بزرگترين دانشكده هاي مهندسي در جنوب و شرق كشور تبديل نموده است.  در سالهاي اخير تجهيز بيش از 10 آزمايشگاه تحقيقاتي و مراكز كامپيوتر تخصصي و همچنين كارگاه ساخت تجهيزات پژوهشي، همراه با تجهيز كلاسها و سالنهاي كنفرانس به آخرين امكانات كمك آموزشي تاثير به سزايي در رشد كمي وكيفي آموزش و پژوهش دانشكده داشته است.

در پايان بايد اذعان نمود كه هر آنچه كه تاكنون بدان دست يافته ايم به ياري خداوند متعال و همياري اعضاي هيئت علمي معزز و كارمندان خدوم بوده است.  لذا با اين پشتوانه از امروز در شروعي ديگر براي آينده اي روشن تر با اميد تلاش خواهيم نمود.