بانک های اطلاعاتی فارسی
آمار مخزن کتابخانه
137396 تعداد نسخه های کتب فارسی
40300 تعداد نسخه های کتب لاتین
979 تعداد عناوین نشریات فارسی
473 تعداد عناوین نشریات لاتین
4680 تعداد پایان نامه ها

پشتیبانی IT

کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه سيستان و بلوچستان اکثر امور خود را به کمک فناوري هاي نوين ديجيتالي پياده سازي نموده است لذا بخش فني، پشتيباني و نگهداري از تجهيزات مربوط مانند نگهداري شبكه داخلي، سرورها و رايانه هاي موجود (حدود 100 دستگاه) و سيستم حفاظت فيزيکي ( شامل سيستم دوربين هاي مدار بسته، و کنترل الکترونيکي تردد)، پشتيباني پورتال هاي بخش هاي مختلف را بر عهده دارد. اين بخش رابط كتابخانه مركزي با مركز فناوري اطلاعات دانشگاه بوده و در رفع مشكلات شبكه اي كتابخانه با متخصصين كامپيوتر مربوطه همكاري مي کند.

از آنجايي که حفظ امنيت در کتابخانه ها از اصول اوليه مي باشد لذا در همين راستا، کتابخانه دانشگاه سيستان و بلوچستان سامانه کنترل تردد و سيستم دوربين مدار بسته که از پيشرفته ترين خدمات الکترونيکي در کشور مي باشد را پياده سازي کرده است. با استفاده از اين سامانه، در هنگام ورود به مرکز ضمن تائيد هويت شخص به صورت آنلاين، مکان‌‌هايي که هر عضو مجاز به تردد مي‌باشد، مشخص مي شود. با نصب گيت‌هاي کنترل تردد در مسيرهاي عبوري، امکان کنترل تردد افراد غير مجاز به کتابخانه و يا برخي از اعضاء به اماکن غيرمجاز فراهم مي‌شود. اين اطلاعات به مدت نامحدود در سيستم وجود داشته و بصورت online در دسترس مديران قرار مي‌گيرد. که اين امر مزاياي زير را دارد:

·       جلوگيري از تردد افراد غيرمجاز

·       کنترل قابل دسترسي

·       جلوگيري از ازدحام جمعيت

·       کاهش بکارگيري نيروي انساني

·       کاهش هزينه‌ها

خدمات 24 ساعته کتابخانه مرکزي دانشگاه،استفاده از سيستم مجهز دوربين هاي مدار بسته را در جهت حفظ امنيت، اجتناب ناپذير کرده است.

نظارت مستمر شبانه روزي بر بخش هاي مختلف، حراست و حفاظت مدرن و هوشمند، ممانعت از سرقت و حفظ منابع ، جلوگيري از خطرات و حوادث - صرفه جويي در وقت و هزينه ، ثبت و ضبط وقايع، از مزاياي اين سيستم مي باشد.

 به منظور ارائه سياست هاي متنوع در بخش هاي مختلف کتابخانه در جهت اجراي صحيح قانون کپي رايت استفاده از سخت افزارهاي خاص با عنوان Tin Client  پيش بيني شده است که مزايا زير را دارد:

صرفه جويي در مصرف برق
-  امنيت بالا و عدم سرقت اطلاعات.
-  عدم نياز به نصب Firewall و Antivirus
- حجم كوچك و عدم نياز به ارتقاء نرم افزاري و سخت افزاري
- قابل نصب بر پشت LCD
- پرداخت حداقل هزينه جهت مديريت و پشتيباني از شبكه
- مديريت متمركز شبكه مبتني بر تين كلاينت

تلفن هاي اينترنتي از ديگر امکانات الکترونيکي اين مجموعه مي باشد. سرويسي است که در چند سال اخير به موازات ارائه ديگر سرويس هاي اينترنت بسيار سريع جايگاه خود را در دانشگاه سيستان و بلوچستان تثبيت کرده و همچنان نيز رو به گسترش است.