دانشکده مهندسی شهید نیکبخت


معرفی دانشکده

پیام رئيس دانشكده:

برای اينجانب بسي افتخار است كه گرمترين خوش آمدها را نثار شما دوستان، دانشجويان و همكاران عزيز بنمايم. اميدوارم كه سایت دانشکده اطلاعات خوبي از امكانات آموزشي ، پژوهشي و پيشرفتهاي اخير دانشكده مهندسي در اختيار شما قرار دهد.

از زمان تاسيس دانشگاه سيستان و بلوچستان در سال ۱۳۵۴ و همزمان با شروع به كار دانشكده مهندسي اولين هدف، تربيت دانش آموختگان مهندسي به منظور تامين نيروي ماهر در سطح استان بوده است. اما هم اكنون بعد از ۳۵ سال تجربه به اهدافي فراتر از آرزوهاي اوليه دست يافته ايم و در گذر از مرزهاي دانش به سوي اهدافي عالي تر پيش مي رويم. اثبات ادعاي ما هزاران فارغ التحصيل متخصصي است كه در سراسر ميهن اسلامي و همچنين در خارج از كشور سكان دار رشد و توسعه علمي/صنعتي محل خدمت خود هستند.

نگاه به تاريخچه پر افتخار دانشكده حاكي از رشد قابل توجه آن دارد. مهندسي عمران به عنوان اولين گروه آموزشي در سال ۱۳۵۴ با قبول ۸۶ دانشجوي كارشناسي مهندسي راه و ساختمان تاسيس گرديد. دانشكده با تاسيس ۴ گروه ديگر در سالهاي ۱۳۵۵ (مهندسي برق و الكترونيك)، ۱۳۵۶ (مهندسي مكانيك) و ۱۳۵۷ (مهندسي شيمي) به سرعت گسترش يافت. در اين راستا زيرساختهاي آموزشي، آزمايشگاهي و كارگاهي دانشكده با ساخت و تجهيز آن تامين شد. پنجمين گروه آموزشي مهندسي مواد مي باشد كه در سال ۱۳۷۷ با پذيرش ۵۰ دانشجو در مقطع كارداني مهندسي مواد شروع به فعاليت نمود. در نتيجه تلاش كادر هيئت علمي و دانشجويان در سال ۱۳۸۱ سطح آموزشي اين گروه به كارشناسي در مهندسي مواد و متالورژي ارتقا يافت. دو گروه آموزشي ديگر، مهندسي معدن و صنايع مي باشند كه در سال ۱۳۸۴ با قبول دانشجو در دوره كارشناسي تاسيس گرديدند. در سال ۱۳۸۴ گروه برق بصورت دانشكده اي مستقل به نام برق و كامپيوتر از مهندسي جدا گرديد. گروه مهندسي شيمي نيز اخيرا" مجوز فعاليت به صورت دانشكده مهندسي شيمي و گاز را از هيئت امنا دانشگاه و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري كسب نموده است كه اميد است به زودي با تعيين كادر اداري آن به طور مستقل شروع به كار نمايد.

برنامه آموزشي تحصيلات تكميلي در دانشكده مهندسي شهيد نيكبخت براي اولين بار در گروه مهندسي شيمي در سال ۱۳۶۸ و بعد از مدتي كوتاه در گروه هاي مهندسي مكانيك و مهندسي عمران به اجرا گذاشته شد. در حال حاضر در ۳ گروه مهندسي شيمي، مهندسي مكانيك و مهندسي عمران در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري، و در گروه مهندسي مواد و متالورژي در مقطع كارشناسي ارشد حدود ۳۰۰ دانشجو مشغول به تحصيل مي باشند. در اين راستا نتيجه كارهاي تحقيقاتي دانشجويان و اساتيد به طور گسترده به صورت مقالات در كنگره هاي ملي و بين المللي ارائه و در مجلات معتبر علوم و مهندسي به چاپ مي رسند. ارتباطات علمي نيز با مراكز تحقيقاتي معتبر و محققين ايراني مقيم خارج از كشور با دعوت از آنان براي ارائه دروس دكتري و سخنراني هاي علمي در حال انجام مي باشد.

وجود بيش از ۱۰۰۰۰۰ متر مربع فضاهاي باز و بسته شامل دفاتر اساتيد، دفاتر اداري ، سالنهاي كنفرانس و تدريس، آزمايشگاه و كارگاه، اين دانشكده را به يكي از بزرگترين دانشكده هاي مهندسي در جنوب و شرق كشور تبديل نموده است. در سالهاي اخير تجهيز بيش از ۱۰ آزمايشگاه تحقيقاتي و مراكز كامپيوتر تخصصي و همچنين كارگاه ساخت تجهيزات پژوهشي، همراه با تجهيز كلاسها و سالنهاي كنفرانس به آخرين امكانات كمك آموزشي تاثير به سزايي در رشد كمي وكيفي آموزش و پژوهش دانشكده داشته است.

در پايان بايد اذعان نمود كه هر آنچه كه تاكنون بدان دست يافته ايم به ياري خداوند متعال و همياري اعضاي هيئت علمي معزز و كارمندان خدوم بوده است. لذا با اين پشتوانه از امروز در شروعي ديگر براي آينده اي روشن تر با اميد تلاش خواهيم نمود.